۷ شرکت بزرگ سرمایه‌گذار در فناوری بلاکچین

امروزه در هر جا و فضایی، چه یک بازیکن بازی آنلاین و چه مدیرعامل یک شرکت چند میلیون دلاری ممکن است از رمزارزها استفاده کنند. با این وجود، تکنولوژی پشت این رمزارزها یعنی فناوری بلاکچین، نه تنها علاقه‌ی بزرگترین شرکت‌های جهان، بلکه تقریبا هر صنعتی را به خود جلب کرده است.

رمزارزها به عنوان یک دارایی دیجیتال و مالی با پشتوانه تکنولوژی برای انجام معامله برای عبور از تمام موانع آغاز به کار کردند. اما چیزی که به آنها کمک کرده است فناوری بلاکچین است.

بلاکچین، دفتر دیجیتال در پشت همه این معاملات، درحال تبدیل شدن به یک پدیده‌ی متحول‌کننده در هر مفهومی است. شرکت‌های بزرگی که در صنایع مختلف مانند خرده‌فروشی، غذا و نوشیدنی، نفت‌وگاز و مخابرات فعالیت می‌کنند، در مراحل تحقیق‌وتوسعه کاربردی ساختن بلاکچین برای خود هستند.

در ادامه نام ۷ شرکت بزرگ جهان که در فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده‌اند را معرفی می‌کنیم:

رتبه ۷) وال‌مارت: یکی از شرکت‌های شناخته‌شده و موفق در تجارت خرده‌فروشی، در حال استفاده از بلاکچین برای بهبود تحویل کالا می‌یاشد.

این فروشگاه بزرگ آمریکایی یک طرح جدید با حق امتیاز مالکیت معنوی با موضوع «تحویل هوشمند» ایجاد کرده است. این شرکت در تلاش است تا جنبه‌های خاصی از فرآیند تحویل را اتوماتیک کند. اخیرا این شرکت استفاده از بلاکچین را جهت ردیابی زنجیره تامین مواد غذایی به‌کار گرفته است.

رتبه ۶) گوگول: بزرگترین و گسترده‌ترین مورد استفاده از فناوری بلاکچین در پروژه‌ها، مربوط به موتور جستجوی آنلاین، یعنی گوگل است.

گوگل اواسط بهار سال ۲۰۱۸ از کار خود بر روی بستر بلاکچین به منظور حمایت از تجارت ابری خود رونمایی کرد. ایده پشت استفاده از بلاکچین این بود که جلوتر از رقبا و استارتاپ‌ها چیزی مشابه سیستم دفتر دیجیتال بسازد.

حرکت بی سروصدای اپل

رتبه ۵) اپل: اپل در سرمایه‌گذاری در مقایسه با آنچه که بلاکچین می‌تواند برایش انجام دهد بی‌سر و صداتر است. یکی از شرکت‌های برتر در این فهرست خاص، اپل است. شرکتی که ادعا می‌کند حدود ۲۴۷ میلیارد دلار در سال می‌فروشد و تقریبا ۳۶۷ میلیارد دلار دارایی دارد. این شرکت در حال کار بر روی یک پروتکل برای یک سیستم بلاکچینی است که می‌تواند برای داده‌ها مهر زمانی ایجاد کند.

رتبه ۴) برکشایر هسوی (Berkshire Hathaway): یکی از منتقدترین‌ افراد نسبت رمزارزها به همراه هلدینگ برکشایر به دنبال استفاده از بلاکچین برای تایید صحت شیوه‌های باارزش است.

وارن بوفت از بنیانگذاران و مدیرعامل هلدینگ برکشایر، بیزاری خود از ارزهای دیجیتال را به عنوان یک دارایی مخفی نمی‌کند. بوفت یک معلم معنوی برای امیددادن به ساخت ثروت است و شرکتش حدود ۷۰۲ میلیارد دلار دارایی دارد. او که هر سرمایه‌گذاری جدید (مانند رمزارزها) را به مرگ موش و یک سراب تشبیه‌ می‌کند، همچنان به بلاکچین علاقه‌مند است. شرکت‌های او به دنبال استفاده از بلاکچین برای ردیابی منشا و شیوه‌های استخراج الماس و سیستم تحویل بار هستند.

چینی‌ها و یک آمریکایی در صدر

رتبه ۳): بانک کشاورزی چین: این بانک جزآ سه کسب‌و‌کار بزرگی است که روش‌های استفاده از فناوری بلاکچین  را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این سازمان مالی دارایی به ارزش ۳٫۴ تریلیون دلاری دارد. در اولین ماه از سال ۲۰۱۸، این بانک اعلام کرد پیش‌روی در ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز برای ارائه وام‌های کشاورزی بدون وثیغه به بازرگانان تجارت الکترونیکی است.

رتبه ۲) جی‌پی مورگان: این موسسه مالی در حال توسعه یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین با اهداف بازخوردی است.

این شرکت سالانه حدود ۱۱۸ میلیارد دلار فروش و ۲٫۷ تریلیون دلار دارایی دارد. همانند وارن بوفت، مدیرعامل این شرکت، جیمی دیمون نیز عدم حمایت خود ار رمزارزها و به ویژه بیت کوین را اعلام کرده است. با این حال، شرکت او بیشتر از بسیاری از این کسب‌وکارهای بزرگ، به دنبال استفاده از بلاکچین است.

شرکت نسخه شخصی خود از اتریوم را به نام «Quorum» ایجاد کرده است. Quorum برای هر نرم‌افزاری که به پردازش و توان عملیاتی بالا در تراکنش‌های خصوصی خود نیاز دارد ایده‌آل است. در واقع این نسخه به چالش‌های خاصی برای اتخاذ بلاکچین در صنعت مالی و فراتر از آن اشاره می‌کند.

رتبه ۱) بانک صنعت و تجارت چین: این بانک تا اوایل سال ۲۰۱۸ هرگونه ارتباط با بلاکچین را رد می‌کرد. این بانک یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های جهانی با فروش ۱۶۵ میلیارد دلاری در سال می‌باشد.

آنچه که مشخص است این بانک، یک سیستم مبتنی بر بلاکچین را در اداره مالکیت معنوی چین ثبت کرده است. با استفاده از این پلتفرم یک واسطه برای تأیید گواهینامه‌های دیجیتالی ایجاد می‌شود. در مورد برنامه‌های آینده این سازمان برای استفاده از این فناوری، اطلاعات کمی وجود دارد.

در پایان باید گفت اینکه آیا کارآفرینان دوست یا دشمن رمزارزها هستند شاید اهمیتی نداشته باشد. چرا که استفاده از فناوری بلاکچین تقریبا در هر صنعتی غیرقابل‌انکار است.

منبع: www.buyblockchain.net

مسعود میرزازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *