فناوری بلاکچین در خدمت مبارزه با استفاده از کودکان در معادن آفریقا

شرکت بزرگ آی‌بی‌ام دو پروژه جداگانه رهگیری و رصد زنجیره تامین برای صنعت استخراج فلزات را رونمایی کرده که با استفاده از پلتفرم بلاکچینی هایپرلجر فابریک کار می‌کنند.

یکی از این پروژه‌ها برای رصد فلز کبالت از یک معدن در جمهوری دموکراتیک کنگو تا کارخانه اتومبیل‌سازی فورد طراحی شده و دیگری برای رهگیری حمل‌ونقل فلزات از معدنی در کشور مکزیک طراحی شده‌است.

در اولین پروژه، ۵/۱ تن کبالت در ماه‌های آینده در جمهوری کنگو استخراج خواهدشد. سپس این محموله برای پالایش به چین ارسال خواهدشد. بعد از فرآوری در چین راهی کره‌جنوبی خواهدشد تا با استفاده از آنها باتری اتومبیل تولیدشود. پس از آن در ایالات‌متحده در کارخانه فورد به عنوان یک باتری در یک ماشین الکتریکی استفاده خواهدشد. آی‌بی‌ام گفته که این سفر که حدود پنج ماه طول می‌کشد، در پلتفرم بلاکچینی به طورکامل ثبت خواهدشد.

علاوه بر آی‌بی‌ام و فورد، این نسخه آزمایشی شامل شرکت معدنی چینی Huayou، شرکت LG Chem و شرکت فناوری RCS Global می‌باشد. شرکای این طرح، هر مرحله از سفر سنگ معدن را در یک شبکه بلاکچینی که روی شبکه فابریک آی‌بی‌ام  نوشته شده ثبت می‌کنند.

بنا به گفته مدیر IBM در محصولات صنعتی، مانیش چاوالا، هدف پلتفرم این است که اطمینان حاصل شود در هر مرحله از زنجیره تامین، اعضای شبکه می‌توانند مواد معدنی را براساس استانداردهای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) بررسی کنند.

کشور کنگو و استفاده از کودکان به عنوان نیروی کار

جمهوری دموکراتیک کنگو همواره متهم به استفاده از نیروی کار کودک در معادن و صنایع مرتب با کبالت بوده است، صنعتی که مواد خام را که برای تولید لوازم الکترونیکی مصرفی و اتومبیل‌های الکتریکی تولید می‌کند. این مساله توجه گروه‌های حقوق بشری را به خود جلب کرده است.

چاوالا معتقد است که:

«بلاکچین موثرترین تکنولوژی برای ارائه دسترسی برخط به تمامی فرآیندهای چند مرحله‌ایست که امکان رصد و رهگیری برای تمام اعضا از معدنچیان تا عرضه‌کنندگان در بازار را فراهم می‌کند. نقش ما در آی‌بی‌ام این است که افراد را برای این پروژه دورهم جمع کنیم و پلتفرم را توسعه دهیم.»

بارکدهای سرنوشت ساز

سوال مهم اینجاست که چگونه بلاکچین می‌تواند تشخیص‌دهد که سنگ فلز با رعایت قواعد اخلاقی و قانونی استخراج شده‌است؟ این پروژه ناگزیر است که به افراد اعتماد کند تا داده‌های صحیح را واردکنند.

بعضی از افرادی که این موارد را بازرسی و تایید می‌کنند برای شرکت RCS Global کارمی‌کنند. این افراد چندین سال بر فعالیت‌های معادن فلزی در آفریقا نظارت می‌کرده‌اند. جاناتان الرمان از مدیران شرکت RCS Global می‌گوید که در جریان تجارت، ارسال کارکنان به معادن کوچک برای بازرسی امری عادیست. این کارکنان وضعیت معادن را از نظر رعایت اصول قانونی و اخلاقی پیگیری می‌کنند و بارکدهای فیزیکی بر روی کیسه‌های سنگ‌معدن نصب می‌کنند تا نشان‌دهند این محصولات بدون هیچ نقض قانونی استخراج شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد که اگر یک بازرس فعالیت غیرقانونی- مانند استفاده از کودکان- را شناسایی کند، این مورد در سیستم ثبت می‌شود، ستاد RCS هشداری دریافت می‌کند و صادرکنندگانی را که با این معدن کار می‌کنند مطلع می‌سازد که آن محموله‌ مطابق با دستورالعمل‌های بین‌المللی استخراج نشده‌ است. الرمان اشاره می‌کند پس از دریافت هشدار یا معدن از لیست سایت حذف می‌شود یا اقدامات پیشگیرانه به اجرا درمی‌آیند.

برای مثال، سال گذشته، در یکی از معادن طلای تحت‌کنترل  RCS، موردی از نقض قوانین کشف‌شد و این شرکت مجبورشد صادرکننده را مطلع‌سازد. آنچه در نهایت اتفاق افتاد این بود که صادرکننده از همکاری با مجموعه خاطی صرف‌نظرکرد.

با این‌حال، در نسخه آزمایشی بلاکچینی، یک لایه بیشتر از اعتماد وجود دارد.

از آنجاییکه نظارت اولیه بر روی یک سایت معدنی و مسئولیت‌پذیر صورت می‌گیرد، الرمان می‌گوید نیازی نیست بازرسان  RCSتمام وقت در مجموعه حاضر باشند. در عوض، RCS  اطلاعاتی را که توسط مدیریت معدن ارائه می‌شود دریافت می‌کند درحالیکه نصب بارکدهای فیزیکی توسط کارگران‌شان انجام خواهد شد. اگر بارکدها با اموال موجود در دفترکل توزیع شده همخوانی داشته باشند گزارش حسابرسی در سرور IBM ذخیره خواهدشد.

برنامه دراز مدت

مانیش چاوالا از مدیران IBM می‌گوید که این شرکت در سال گذشته با RCS Global همکاری داشته است.

«آنها می‌داند که چگونه گزارشات زنجیره عرضه باید مدیریت شود. در واقع درک روابط عرفی و قانونی زنجیره تامین با آنهاست و ما نیز بخض دیجیتال آنها را طرحریزی می‌کنیم.»

او گفته که در مرحله آزمایشی، هر شرکت کننده گره خود را به عنوان یک اعتبار سنج حفظ خواهد کرد، اما با افزایش تعداد شرکت ها، آنها همچنین می توانند گره های خود را توسط IBM پشتیبانی کنند.

چاوالا معتقد است که فناوری دفترکل به شرکت کنندگان اجازه خواهد داد که انتخاب کنند چه اطلاعاتی فقط برای شرکای آنها در دسترس باشد و چه اطلاعاتی توسط طرف‌های بیرونی نظیر سازمان های غیردولتی قابل مشاهده باشد. رگولاتورها و نهادهای دولتی نیز باید قادر به مشاهده اطلاعات ثبت شده در سیستم باشند. قوانین مشارکت برای اشخاص ثالث به موازات پیشرفت پروژه آماده خواهند شد.

این مدیر IBM می‌گوید اگر که این نسخه آزمایشی موفق شود، انتظار می رود دیگر شرکت های بررسی زنجیره تامین (ردیابی مواد خام مختلفی که در باتری خودور استفاده می‌شوند از جمله مواد معدنی تانتالم، قلع، تنگستن، طلا و …) سازندگان خودرو و تولید کنندگان لوازم الکترونیک برای پیوستن به این پروژه پیشتاز شوند.

این اولین پروژه بلاکچینی مربوط به استخراج کبالت نیست. ماه گذشته، TZERO Overstock  اعلام کرد که در حال کار بر روی یک نشان امنیتی برای فروش کبالت با شرکت خصوصی سهام GSR Capital است.

فراتر از کبالت

در دیگر پروژه های فلزات اعلام شده چهارشنبه، آی‌بی‌ام در حال کار با یک استارت آپ کانادایی به نام MineHub است و برخی از شرکت‌های بزرگ معدنی است.

MineHub در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک پلت فرم در بلاک‌چین خصوصی فابریک برای ردیابی کنسانتره فلزی از معدن Penasquito در مکزیک است. طبق گفته IBM، این سیستم به شرکت معدن اجازه داده است داده‌های مربوط به سنگ معدن، از جمله گواهینامه استخراج مبتنی بر روش‌های قانونی و اخلاقی را بارگذاری کند.

همانطور که مواد حمل می شوند، اطلاعات جدیدی می‌تواند به عنوان تراکنش به سیستم اضافه شود، به طوری که ضابطین قانونی قادر به تایید داده ها و همچنین کاربران نهایی باشند.

محمد نظمی

منبع: www.coindesk.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *