استفاده از فناوری بلاکچین برای کاهش اتلاف موادغذایی و گرسنگی

با اینکه شاید باورش کمی سخت باشد، اما، یک واقعیت روشن است: هنوز جمعیت نسبتا زیادی از مردم در ایالات متحده آمریکا وجود دارند که با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند. حتی با وجود اینکه در بسیاری از شهرها به جز یارانه‌های دولتی و فدرال، آشپزخانه‌های میزبان غذا و بانک‌های مواد غذایی وجود دارد؛ اما تعداد زیادی از کودکان و بزرگسالان روزانه به اندازه کافی غذا نمی‌خورند. گروهی معتقدند شاید فناوری بلاکچین بتواند راهگشا باشد.

دلیل اصلی این است که روزانه حدود ۱۶۱ میلیارد دلار ارزش مواد غذایی خراب و ضایع می‌شود. این عدد چیزی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنجیره‌ی مواد غذایی در ایالات متحده است. این رقم نه تنها غافلگیر کننده است، بلکه غیرقابل قبول است.

آخرین اخبار بلاکچین، از چگونگی استفاده از این فناوری برای تغذیه مردم گرسنه آمریکایی حکایت دارد.

گودر (Goodr)، یک شرکت مدیریت مواد زائد غذایی است که در سال ۲۰۱۷ تاسیس شده است. این شرکت مواد غذایی مازاد را از رستوران‌ها و دیگر شرکت‌های مواد غذایی به موسسات خیریه در آتلانتا، متصل می‌کند تا میان کسانی که نیازمند هستند توزیع شود.

برنامه گودر به کسب‌وکارها کمک می‌کند بدون مسئولیت، هزینه ویا تحقیق درباره‌ی چگونگی اهدا، غذای مازاد خود را وقف کنند. با استفاده از فناوری بلاکچین، گودر داده‌ها را بر روی یک دفترچه‌ی بلاکچینی ذخیره می‌کند. این داده‌ها به ویژه شامل اطلاعات مربوط به مقدار مواد غذایی هدر داده شده در هر منطقه است. همچنین میزان منابعی که آن منطقه‌ی خاص ممکن است با این کار از دست بدهد، را شامل می‌شود.

علاوه براین، شرکت از فناوری بلاکچین برای ردیابی مواد غذایی که اغلب هدر میرود، استفاده می‌کند. این کار باعث مرتبط ساختن کسب‌وکار با جامعه برای انتقال مازاد موادغذایی می‌شود. بنگاه‌های غذایی می‌توانند موادغذایی مازاد را ارسال و محموله‌ها را برای اطمینان  ازینکه به مکان‌های درست منتقل می‌شوند ردیابی کنند.

با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، برنامه گود امیدوار است تا نهایتا مسائل مربوط به مواد غذایی مازاد را حذف کند

جاسمین کرو، مدیرعامل و موسس Goodr، در این باره معتقد است:

” قطعا امید ما این است که مانند بسیاری از سازمانهای خیریه و اجتماعی است که بتوانیم خودمان را از بنگاه‌داری بیرون نگه داریم. اما یکی از چیزهایی که ما می‌بینیم این است که در خدمات غذایی بزرگ مقیاس خیلی از چیزها واقعا غیرقابل پیش‌بینی هستند. “

گودر درحال استفاده از قدرت بلاکچین برای تغذیه کسانی است که ممکن است از برنامه‌های محلی وقف غذا جامانده باشند.

گرسنگی تنها گرفتاری جمعیت بی‌خانمان نیست. بعضی از خانواده‌های مسن و کم‌درآمد از محدودیت‌های دیگری نیز رنج می‌برند. هزینه‌های حمل‌ونقلی و یا کمبود زمان برای دسترسی به برنامه‌های غذایی رایگان در منطقه خود از آن جمله‌اند.

خانم کرو در این باره می‌گوید:

“عامل اصلی گرسنگی کمبود غذا نیست. اتفاقا بیش از اندازه‌ی کافی غذا وجود دارد. در واقع مسئله‌ای اصلی تدارکات و لجستیک است. برنامه‌ی گودر باعث می‌شود که کسب وکارهای دارای موادغذایی مازاد به آسانی غذا را به افراد نیازمند برسانند.”

منبع: www.buyblockchain.net

مسعود میرزازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *