بهبود کیفیت و بهره‌وری در بخش انرژی با کمک بلاکچین

شرکت انرژی Repsol مستقر در مادرید، اعلام کرده نسخه آزمایشی یک پلتفرم بلاکچینی که برای بهبود کیفیت صدور گواهینامه ایمنی محصولات خود طراحی کرده بود با موفقیت تست کرده است.

به گزارش کوین تلگراف اسپانیایی زبان، این شرکت که در سال ۱۹۸۷ تاسیس شده است، یک شرکت انرژی پیشگام در جهان است که در زمینه اکتشاف، توسعه و تولید نفت خام و گاز طبیعی فعالیت دارد. طبق گزارش مجله Financial Times، در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۸، درآمد خالص شرکت ۷/۲ میلیارد یورو بوده که از ابتدای سال جاری ۳۷ درصد افزایش یافته است.

مرکز تحقیقات فناوری شرکت Repsol و استارت آپ Blockchain Finboot، که بخشی از صندوق کارآفرینان بنیاد Repsol است، به طور مشترک راه حل بلاکچین را برای بهبود فرآیند صدور گواهینامه محصولات پتروشیمی به کار گرفتند. انتظار می‌رود که این پلتفرم، شرکت را قادر سازد که نمونه ها و محصولات را در طول کل فرایند تولید، شناسایی و پیگیری نماید.

علاوه بر این، استفاده از فناوری زنجیره بلوک احتمالا Repsol را قادر می سازد هر سال با کاهش فراوانی خطاها ۴۰۰۰۰۰ یورو صرفه جویی کند. مدیر آزمایشات این مرکز تحقیقات توماس مالانگو، تاکید کرده است که جا برای بهبود در این صنعت بسیار زیاد است:

در این گونه از پروسه های تولیدی که ما با تعداد زیادی از نمونه ها سرو کار داریم احتمال ایجاد خطا از طریق نامگذاری اشتباه، حذف یا ارتباط غلط اطلاعات وجود دارد و این خطاها باعث دوباره کاری و اتلاف وقت و هزینه می شوند.

North-east facade of REPSOL headquarters in Arganzuela district in Madrid (Spain). Building designed by Rafael de La-Hoz Castanys and completed in 2013.

با توجه به گفته های آقای مالانگو، «نتایج موفقیت آمیز نسخه آزمایشی این پلتفرم می تواند به سایر بخش‌های این شرکت با شیوه های مشابه یا اختلالات مشابه انتقال داده شود.»

بلاکچین و بخش انرژی

تکنولوژی بلاکچین در حال افزایش حضور در بخش انرژی در اسپانیا است. دیروز شرکت Iberdrola، بزرگترین شرکت انرژی اسپانیا، از بلاک چین برای ردیابی انرژی های تجدیدپذیر استفاده کرد. در زمان تست نسخه آزمایشی این پلتفرم – که موفقیت آمیز بودنش گزارش شد – ایبرداولا انرژی تجدیدپذیر مصرف شده در بانک‌هایی واقع کشور باسک و شهر جنوبی کوردوبا را که توسط دو مزرعه بادی و یک نیروگاه تولید شده بودند رصد کرده است.

در ماه دسامبر، یکی دیگر از شرکت های انرژی به نام ACCIONA Energía اعلام کرد که قرار است از بلاک چین را برای ردیابی تولید برق استفاده کند. با این حرکت، ACCIONA قصد دارد به مشتریان خود اجازه دهد تا منبع توزیع برق را ردیابی کنند.

محمد نظمی

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *