ونزوئلا می‌تواند راه و رسم جدیدی را برای بیت‌کوین به عنوان یک وسیله‌ی مبادله تعیین کند

تخمین زده می‌شود در سال ۲۰۱۸، میزان تورم در ونزوئلا به ۱٫۳ میلیون درصد رسیده باشد. برای مقابله با قیمت‌های نجومی، افراد ثروتمند و آشنا با تکنولوژی به سمت بازار سهام و ارزهای دیجیتال متمایل شده‌اند.

اقتصاد ضعیف ونزوئلا مردم را به سمت رمزارزها سوق داده‌است

این کشور در دهه‌ی ۱۹۹۰ به دلیل وجود ذخایر غنی نفت، یکی از سریعترین کشورهای آمریکای جنوبی در رشد اقتصادی بود. در واقع ونزوئلا یک نیروی اقتصادی در منطقه بود. امروز اما پس از چند دهه اتخاذ سیاست‌های فاسد و مهمل ونزوئلا را در مسیر فاجعه‌ی اقتصادی قرار داده‌است.

صندوق بین‌المللی پول تخمین می‌زند که تورم ونزوئلا در حدود ۱٫۳ میلیون درصد است. به این معنی که قیمت‌ها در کمتر از یک ماه دو برابر می‌شوند. این مسئله کمبود ضروریات اساسی مانند غذا و دارو را در سراسر کشور ایجاد کرده‌است. به گفته اکونومیست، شرایط درحال بدتر شدن است به‌گونه‌ای که ده درصد جمعیت ونزوئلا از این کشور فرار کرده‌اند.

ارزش پول ملی کشور، «بولیوار» به شدت کاهش یافته است. برای مبارزه با این مسئله، مادورو، با صدور دستوری، پنج صفر را از واحد پول کشور حذف کرد. فوربس این حرکت را «کلاهبرداری» و تنها «ظاهرسازی» برای این مسئله می‌د‌اند.

در این شرایط ناامیدی، مردم محلی برای تغییر و تحول و فرار از این شرایط به رمزارزها روی آورده‌اند. به گفته‌ی رسانه‌های اجتماعی، بیت‌کوین، دش و زی‌کش اغلب به عنوان انتخاب شماره‌ی یک‌ مردم ونزوئلا برای تحمل این ابرتورم می‌باشند.

و مردم از سراسر جهان در حال کمک به این کشور برای یافتن راه خود در موضوع رمزارزها هستند. به عنوان مثال، «AirdropVenezuela» در حال تسهیل کمک‌های مالی به ده‌ها هزار ونزوئلایی است.

طبق آمار، در سال ۲۰۱۸ حجم معاملات بولیوار بر روی «LocalBitcoins»، (یک استارتاپ صرافی مبتنی بر بیت‌کوین) افزایش یافته‌است. حجم این معاملات در سال ۲۰۱۸ از ۱۷۰ به ۲۰۰۰ بیت‌کوین در هفته افزایش یافته است.

با وجود سقوط ۷۵ درصدی ارزش بیت‌کوین از ابتدای سال ۲۰۱۸، حجم معاملات هفتگی در ونزوئلا از ۲٫۵  به ۷٫۳ میلیون دلار افزایش یافته‌است که بیش از ۱۹۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

ارزهای دیجیتال جایگزین بازار آشفته‌ی ونزوئلا

اگرچه در ونزوئلا سخت‌ترین تورم را فقرا تجربه کرده‌اند، اما ونزوئلایی‌های ثروتمند گزینه‌های دیگری برای مقابله با این مشکل دارند. در گذشته، بسیاری از بازارهای سهام به عنوان راهی برای دمساز شدن با تورم بانکی استفاده می‌شدند. خرید سهام برای سپرده‌گذاری پول نقد و فروش آنها برای باز پس‌گیری آن.

بر اساس گزارش «Barron»، سهام در ونزوئلا کار بهتري را براي همتراز نگه‌داشتن تورم انجام داده‌است. «Banco Mercantil» یکی از بزرگترین بانک‌های آمریکای جنوبی و خارج از ونزوئلا است که سهامش بیشترین محبوب‌ را در میان ثروتمندان دارد.

به هرحال و با وجود رشد چشمگیر بازار بورس در ونزوئلا، حجم معاملات آن برای مطابقت با دلار بسیار کوچک است. داده‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که شاخص مبادلات کاراکس دارای حجم معاملات روزانه‌ای است که در ماه دسامبر بین ۵۰،۰۰۰ تا ۳،۹ میلیون دلار در حال نوسان بوده‌است که رقم آن با تجارت در حال رشد بیت‌کوین رقابت می‌کند.

رقم LocalBitcoins نیز برآوردی است که بیت‌کوین‌های معامله شده در خارج از پلتفرم  را به حساب نمی‌آورد. با مشاهده‌ی حجم هفتگی و مداوم معاملات، به نظرمی‌رسد که اشتهای کشور برای برخی از ارزهای دیجیتال معنی‌دار است.

اگر چه شرایط در ونزوئلا دردناک است، اما استفاده طبیعی و خودبخودی بیت‌کوین درچنین مقیاسی پیش از این دیده نشده‌بود. در واقع پول دیجیتال نوآورانه می‌تواند همچون پول نقد نظیر به نظیر در یک کشور رفتار کند. همان‌طور که همه چیز در اقتصاد طوفانی ونزوئلا در حال رها شدن است، جالب خواهد بود که این کشور پیش‌شرط و رسم جدیدی را برای ارزهای دیجیتال قرار دهد.

مسعود میرزازاده

منبع: cryptoslate.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *