محققان دانشگاه کالیفرنیا سیستم بلاکچینی را برای داده‌های بالینی پیشنهاد می‌کنند

دانشگاهیان دانشگاه کالیفرنیا، یک روش اشتراک‌گذاری داده‌های پزشکی بااستفاده از سیستم مبتنی‌بر فناوری بلاکچین را پیشنهاد کرده‌اند. مقاله‌ای که به بررسی تحقیقات آنها پرداخته است توسط مجله بین‌المللی «Nature» در ۲۲ فوریه منتشرشده‌است.

محققان گزارش داده‌اند که یک سیستم مبتنی‌بر بلاکچین با هدف بهبود قابلیت ردیابی و غیرقابل‌تغییربودن داده‌های کلینیکی طراحی شده‌است. این سیستم باعث می‌شود که داده‌ها بیشتر قابل اعتماد باشد. علاوه براین، این سیستم با هدف ارتقای روش‌هایی برای گزارش رویدادهای‌ ناخواسته، قصد دارد مدیریت مدارک پزشکی را بهبود بخشد.

در طی آزمایش، توسعه‌دهندگان گزارش دادند که یک پورتال قابل‌دسترس برای تمام مشارکت‌کنندگان با یک پایگاه داده بالینی واقعی راه‌اندازی کرده‌اند. این پورتال تعامل بین بیماران و محققین بالینی را تسهیل کرد. همچنین در دنیای واقعی حملات مخربی را بر روی سوابق پزشکی برای اثبات درستی داده‌ها آزمایش کردند.

پس از انجام یک تراکنش، تمام داده‌های مرتبط با گزارش، درون یک بلوک جدید ثبت می‌شوند و سپس به یکدیگر متصل شده و با استفاده از یک الگوریتم از آنها «هش» گرفته می‌شود.

این مقاله در این باره بیشتر توضیح می‌دهد:

«ذخیره‌سازی داده‌های بلاکچینی با تکثیر و توزیع زنجیره میان سیستم‌ها و پایگاه داده‌های جدا ازهم انجام می‌شود.»

اگر یک کاربر نیاز به تغییر اطلاعات ارائه‌شده و یا تصحیح یک اشتباه داشته باشد، سیستم اجازه می‌دهد تا با انجام یک تراکنش جدید شامل داده‌های تصحیح‌شده آنها را به روزرسانی کند.

فناوری بلاکچین پیش از این نیز توسط سازمان‌های مختلف مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی پیاده‌سازی شده بود. در اوایل ماه جاری، واحد مستقر در کانادای شرکت «IBM» با همکاری شرکت داروسازی«Boehringer Ingelheim» یک آزمایش بلاکچینی را برای نگهداری سوابق بالینی انجام داد. طرفین قصدداشتند تا علاوه بر کاهش هزینه‌ها و خودکارسازی فرایندها، کشف‌کنند که آیا ادغام بلاکچین با سیستم نگهداری سوابق بالینی سطح مناسبی از اطمینان، شفافیت و ایمنی بیمار را فراهم می‌آورد یا خیر.

مسعود میرزازاده

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *