سازمان غذا و داروی آمریکا به‌دنبال استفاده ازفناوری‌بلاکچین برای امنیت زنجیره‌تامین دارو

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در حال راه‌اندازی یک پروژه آزمایشی جدید در زمینه زنجیره‌تامین دارو و با مشارکت تولیدکنندگان، صنعت بسته‌بندی‌ و سایر ذینفعان است. با این طرح می‌توان از یک رویکرد نوآورانه و پیشرو برای افزایش ردیابی و تایید داروهای تجویزی استفاده کرد و مطمئن شد که محصولات مشکوک و غیرقانونی به زنجیره تامین وارد نمی‌شود.

بلاکچین نقش مهمی در این طرح آزمایشی خواهد کرد.

 اسکات گاتلیب عضو عالی رتبه‌ی سازمان غذا و دارو در این باره می‌گوید:

«ما در جستجوی راه‌های جدید برای بهبود قابلیت ردیابی هستیم، در برخی موارد استفاده از تکنولوژی‌های مشابه مانند فناوری بلاکچین می‌تواند امنیت زنجیره تامین دارو را افزایش دهد.»

برای پیشبرد این تلاش‌ها، سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا «فرانک ییناس»؛ یک متخصص در زمینه‌ی استفاده از فناوری‌های ردیابی در زنجیره‌های تامین موادغذایی را استخدام کرده‌است. او برای کمک به گسترش این روش‌ها مانند استفاده از فناوری بلاکچین جهت تقویت زنجیره‌ی تامین مواد غذایی با FDA همکاری خواهد کرد.

او اضافه می‌کند:

«تحت رهبری او، ما همچنان به استفاده از تمامی ابزارهای موجود برای اطمینان از پاسخگویی بیشتر خواهیم پرداخت. برای این سیستم پیگیری و ردیابی دارو، اهداف ما این است که به طور کامل امکان ردیابی الکترونیکی محصول را تامین کنیم. این اقدام یک گزارش مرحله به مرحله در مورد اینکه یک محصول دارویی در چه مکانی قرار گرفته است و چه کسی آن را مدیریت کرده است، فراهم می‌کند. در نتیجه تأیید صحت محصول از نظر قانونی و دست نخورده بودن مطمئن‌تر می‌کند. ما متعهد هستیم که در خط مقدم فناوری‌های جدید و درحال‌ظهور قرار بگیریم. اینکه چگونگی استفاده از آنها را برای ایجاد زنجیره‌های تأمین ایمن، دقیق و قابل‌اطمینان و در نتیجه حفاظت بیشتر از ایمنی مصرف‌کنندگان مورد توجه قرار دهیم.»

مزیت‌های سیستم جدید بلاکچینی

این برنامه آزمایشی برای کمک به شناسایی و ارزیابی از کارآمدترین فرایندها برای رعایت الزامات امنیتی زنجیره‌تامین دارو است. این برنامه به شناسایی ویژگی‌های سیستم برای ردیابی و تأیید محصول و همچنین ابزار الکترونیکی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات نیاز دارد.

این سیستم جدید به کاهش میزان انحراف در توزیع مواد دارویی در داخل کشور و جلوگیری از ورود داروهای تقلبی به زنجیره تامین کمک خواهد کرد.

مسعود میرزازاده

منبع: www.the-blockchain.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *