درهمایش بانکداری الکترونیک مطرح شد: «کارت‌های بانکی هوشمند می‌آیند»

در هشتمین همایش بانک‌داری الکترونیک مطالب متنوعی درخصوص بلاکچین و اثرات آن بررسی شد که عمده آن‌ها مربوط به استفاده از رمزارزها، قانون‌گذاری در این حوزه، اهمیت فین‌تک‌ها در استفاده از فناوری‌های نوین و چگونگی بومی‌سازی فناوری بلاکچین بود که در حاشیه آن اخبار مهمی از جمله هوشمندشدن کارت‌های بانکی در آینده نزدیک، تشکیل کمیته ضد فیلترینگ، اقدامات مهم بانک مرکزی در حوزه ارزی و … نیز مطرح شد.

به گزارش ایسنا، در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با عنوان «انقلاب بلاکچین» که روز نهم بهمن مراسم افتتاحیه آن برگزار شد و عصر روز۱۰ بهمن ادامه داشت، رئیس‌کل بانک مرکزی پیامی ویدئویی ارسال کرد و رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر انجمن فین‌تک ایران و عضو هیأت‌مدیره انجمن بلاکچین سخنرانی کردند و جلسات و میزگردهایی نیز با موضوعات مربوط به عنوان همایش برگزار شد.

در این همایش عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی با ارسال پیامی ویدئویی از تدوین سیاست‌های رمزارزها و نهایی‌شدن آن‌ها خبر داد و گفت: به زودی از کارت‌های بانکی مغناطیسی به سوی کارت‌های بانکی هوشمند مهاجرت می‌کنیم.

همتی همچنین یکی از اتفاقات مهم حوزه بانکی را برداشت مستقیم عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر در اغلب بانک‌ها این موضوع عملیاتی شده و این ابزار را می‌توانیم به عنوان ابزار و بستر مهم برای استارت‌آپ‌ها تلقی کنیم که البته این سیستم می‌تواند دغدغه فعالان این حوزه را برای جمع‌آوری وجوه حاصل از کسب و کارشان برطرف کند.

وی با اشاره به تدوین سیاست‌های رمزارزها تصریح کرد:

«سیاست‌نامه رمزارزها روز قبل روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت و بناست بعد از جمع‌بندی نظرات در این همایش، از سوی بانک مرکزی نهایی شود.»

کارت‌های هوشمند به جای کارت‌های مغناطیسی

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه از مهاجرت از کارت‌های بانکی مغناطیسی به کارت‌های هوشمند خبر داد و گفت: تبدیل کارت‌های مغناطیسی به کارت‌های هوشمند می‌تواند کمک خوبی به نظام بانکی کند و علاوه بر ارتقای سطح امنیت، امکان پرداخت همراه امن را در جامعه فراهم می‌کند.

به گفته او، این تکنولوژی در داخل کشور بومی‌سازی شده و تحولات خوبی را در عرصه تجارت فراهم خواهد کرد.

همتی با اشاره به ایجاد پلتفرم برای بلاکچین‌ها ادامه داد: این اقدام نیز از دیگر برنامه‌های بانک مرکزی است که می‌تواند در کنار همراهی و هم‌فکری شرکت‌های فناوری، بستر خوبی را برای بانکداری الکترونیک و کسب و کارهای نوین فراهم کند.

تاکید بانک مرکزی بر استفاده از پول ملی در حوزه رمزارز

در این همایش ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در این همایش تاکید کرد که مبارزه با پول‌شویی و استفاده از پول ملی در حوزه رمزارزها برای بانک مرکزی مهم است.

وی افزود: هر کسب و کاری نیاز به «fresh money» دارد و باید از محصولاتی که می‌فروشد، درآمد کسب کند. از سوی دیگر کارمزد گذاشتن در شرایط اقتصادی فعلی برای خدماتی که تاکنون رایگان بوده، کار سختی است و تبعات اجتماعی دارد.

به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، در حال حاضر تمرکز بر این است که خدمات جدیدی مثل برداشت مستقیم و رمزارزها تعریف شده و روی آن‌ها کارمزد گرفته شود.

منبع: www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *