معرفی فعالان فناوری بلاک‌چین: خانه نوآوری

مجموعه خبری نیوزچین در نظر دارد برای حمایت از فناوری نوظهور بلاک چین و کمک به رشد زیست بوم این فناوری در کشور اقدام به معرفی فعالان این عرصه نماید. اولین گام در این زمینه معرفی شتاب‌دهنده های فعال در زمینه بلاک‌چین است. در این مطلب در گفتگو با حسین زادبر سعی در معرفی خانه نوآوری و برنامه های این موسسه برای حمایت از ایده های بلاک چینی خواهیم داشت. با این پرونده در سایت نیوزچین همراه باشید:

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟

حسین زادبر هستم. با خانه نوآوری در زمینه توسعه فناوری بلاکچین همکاری می­کنم.

شتابدهنده‌ای که در آن فعالیت ‌می‌کنید را معرفی بفرمایید؟

خانه نوآوری به عنوان یک شتابدهنده ایده در مراحل اولیه توسعه و شکل گیری استارتآپ­‌ها خدمات خود را ارائه می­‌کند. از طرفی با توسعه فناوری بلاکچین و پیش بینی نقش و تاثیر گذاری آن در آینده، تمرکز و جهت گیری اصلی خانه نوآوری به سمت بلاک‌چین سوق داده شد.

حدود ۱ سال است که تمرکز اصلی خانه نوآوری توسعه استارت آپ­‌های حوزه بلاک‌چین بوده است و برای این منظور در گام اول مهم‌ترین برنامه ما شبکه سازی، شناخت جامعه فعالان حوزه بلاک‌چین و ایجاد ارتباط جهت همکاری و هم افزایی با سایر فعالین این حوزه است.

تا به حال چند استارت آپ در مراحل شتابدهی قرار گرفتند؟

برنامه ریزی خانه نوآوری برای ایجاد سه استارت آپ در حوزه بلاکچین تا پایان سال است. در تلاشیم برای تحقق این هدف از همکاری تمامی فعالان این حوزه استفاده کنیم.

برای جذب استارت‌اپ‌ها بیشتر روی چه حوزه‌هایی از بلاکچین متمرکز هستید؟

با توجه به نو بودن فناوری بلاکچین در جهان و عدم وجود تجربه­های موفق پرتکرار، تصمیم گرفتیم محدودیتی در این زمینه قائل نشویم. اما می­توان حوزه­هایی مانند: بهداشت و درمان، پرداخت، خرده فروشی، هوش مصنوعی و زنجیره تامین را به عنوان حوزه­هایی در نظر داشت که هم اکنون مورد توجه فعالین این حوزه قرار گرفته است.

در مقایسه با دنیا سطح پیشرفت و توسعه فناوری بلاکچین در ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من این فناوری در دنیا نیز بسیار جدید است و با توجه به ماهیت توزیع شده انجام فعالیت­ها در بستر بلاکچین، کشورهای در حال توسعه مانند ایران نیز با سرمایه گذاری و تمرکز بر این فناوری می توانند توان و ظرفیت رقابت با سایر کشورها را ایجاد کرده و در اینده به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این تغییر نسل فناوری اثر گذار شوند.

به نظر شما مشکلات و معضلات پیشروی توسعه فناوری بلاکچین در ایران چه مواردی هستند؟

به نظر من مهمترین چالش در زمینه توسعه این فناوری، مسائل حقوقی و قانونی آن است. با توجه به سرعت رشد فناوری نیاز است در این زمینه هره سریع تر تصمیماتی اتخاذ شود که سیاست کلی کشور در مواجهه با بلاک‌چین را روشن کند. از طرفی ظرفیت های قانونی جذابیت تامین مالی از خارج ایران و استفاده از ظرفیت­‌ های خارجی را نیز فراهم خواهد کرد.

در مرحله بعدی نیز مشکلات آموزشی در دانشگاه های کشور و عدم عملیاتی بودن محتوا آموزشی برای فضای فعلی کشور هزینه زیادی را برای آموزش های تکمیلی و لازم ایجاد می­‌کند.

راه حلی برای بهبود وضعیت اکوسیستم فناوری بلاکچین دارید؟

به نظر من مهمترین و اصلی ترین فعالیتی که می­تواند به توسعه بلاکچین در کشور کمک کند، ایجاد ارتباط میان فعالین مختلف این حوزه و سیاست گذاران و قانون گذاران دانست. چراکه مهمترین و اولین چالش در فضای فعلی کشور برای توسعه این فناوری به نحوه سیاست گذاری و قانون گذاری در مورد بلاکچین وابسته است.

فرنوش توسلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *