حذف ۸ نرم افزار غیرقانونی ماینینگ از فروشگاه مایکروسافت

تعدادی از اپلیکیشن‌های موجود در فروشگاه مایکروسافت به صورت غیرقانونی استخراج ارزهای دیجیتال را انجام می‌دادند.

این هشت برنامه که در تاریخ ۱۷ ژانویه توسط شرکت امنیت نرم‌افزار «Symantec» کشف شدند، یک نسخه از «Coinhive» _ یک اسکریپت برای استخراج رمزارز مونرو_ را میزبانی می‌کردند. رمزارزی که محبوب مجرمان اینترنتی است.

سیمانتک در یک پست وبلاگ در مورد این کشف گفت که این برنامه‌ها را به مایکروسافت گزارش کرده است، و پس از آن از کار آنها پرده برداشته است. این برنامه‌ها همگی در ویندوز ۱۰ اجرا می‌شد.

نقش چند توسعه دهنده در این ماجرا

طبق گزارش سه توسعه‌دهنده، «DigiDream»، «clean» و «Findoo»، که بخش‌هایی از آموزش بهینه‌سازی کامپیوتر و باتری، جستجو در وب و مشاهده و دانلود ویدیو را پوشش می‌دهند؛ تمام این برنامه‌ها را تولید کرده‌اند.

سیمانتک در این پست نوشت:

«در مجموع، ما هشت برنامه از این توسعه‌دهندگان را که رفتار با پرریسکی را به اشتراک می‌گذاشتند کشف کردیم. پس از بررسی بیشتر، ما معتقدیم که تمام این برنامه‌ها به احتمال زیاد توسط یک فرد یا یک گروه توسعه یافته است.»

پس از دانلود و باز کردن، این برنامه‌ها با اعزام کتابخانه‌ی جاوا اسکریپت ماینینگ رمزارز مونرو کار می‌کنند. سپس اسکریپت ماینینگ فعال می‌شود و مقداری از حجم پردازنده‌ی کامپیوتر قربانی را برای ماینینگ رمزارزها به کنترل خود درمی‌آورد. پس از اطلاع گوگل از این موضوع، جاوا اسکریپت را از مدیر گوگل‌تگ حذف کرد.

سیمانتک ادامه داد:

«اگرچه این برنامه‌ها برای ارائه‌ی سیاست‌های حفظ حریم خصوصی ایجاد شده‌اند، اما در توضیحات خود هیچ اشاره‌ای به ماینینگ رمزارز نکرده‌اند.»

این برنامه‌ها از آوریل تا دسامبر سال گذشته منتشر شده‌اند. اگرچه اکثر آنها در انتهای سال منتشر شده‌اند اما وجود قرار گرفتن در فروشگاه مایکروسافت برای یک مدت نسبتا کوتاه، تعداد قابل توجهی از کاربران ممکن است آنها را بر روی رایانه‌های شخصی خود نصب کرده ‌باشند.

طبق یک مطالعه منتشر شده در ماه گذشته، مونرو (XMR) محبوب‌ترین رمزارز شناخته شده در بین بازیگران شرور برای راه‌اندازی نرم‌افزارهای مخرب ماینینگ است.

مسعود میرزازاده

منبع: www.coindesk.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *