فناوری بلاکچین می‌تواند زنجیره‌‌ تامین مواد غذایی را بسیار امن‌تر نماید…

طی ماه گذشته، مصرف‌کنندگان شاهد یک سری فاجعه‌هایی در توزیع غذا بودند: توزیع کاهوی رومانیایی در ۱۱ ایالت آمریکا و کانادا، بیش از ۳۰ نفر  را بیمار کرد. در همین ماه به دلیل احتمال وجود باکتری سامونلا حدود ۳۵۰ تن محصولات مختلف گوشتی منهدم شد. همچنین بیش از ۴٫۵ تن از محصولات گوشتی آماده برای مصرف به دلیل آلودگی باکتری ليستریا از بین برده شد.

فقط در سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۰۰ مورد فراخوانی توسط وزارت کشاورزی و سازمان غذا و داروی ایالات متحده صادر شد. در همین سال، وزارت کشاورزی ایالات متحده بیش از ۱۰۰۰ تن محصول را برای انهدام فراخوانده است.

راه‌حل این مشکلات آلودگی خیلی دور نیست. این در حال حاضر وجود دارد و بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر آن را با تکنولوژی بلاکچین اجرا کرده‌اند. برای مثال «Wal-Mart» قبلا برای ردیابی محموله‌های کاهو به بیش از ۶۳۰۰ فروشگاه خود از بلاکچین استفاده کرده است. و تا ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹، تمام تامین‌کنندگان مستقیم کاهو ضروری‌است که از بلاکچین برای این منظور استفاده کنند.

بلاکچین به وال‌مارت اجازه می‌دهد محصولات خود را در هر مرحله از سیستم حمل‌ونقل، محصول را از کارخانه تا کامیون و رسیدن به فروشگاه و در نهایت رسیدن به دست مصرف‌کنندگان ردیابی کند. حسگرها، خطرات مرتبط با مواد غذایی و قرارگیری آنها در شرایط نامناسب را ذخیره می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از قراردادهای هوشمند فرآیند بارگیری را تسریع می‌کند و به نوبه خود فرآیند دستی که ممکن است ساعت‌ها طول بکشد را کاهش می‌دهد.

این نه تنها ساده‌تر کردن شبکه حمل‌ونقل قدیمی است، بلکه سبب کاهش زباله‌ها و صرفه‌جویی در هزینه‌های شرکت و مصرف‌کننده می‌شود. همچنین بلاکچین می‌تواند به کاهش توزیع محصولات فاسد نیز کمک کند.

قابلیت‌های بلاکچین برای فروشگاه‌های وال‌مارت

وال‌مارت اکنون می‌تواند رکورد بارها، ایستگاه‌های جغرافیایی و دیگر اطلاعات پایه را برای دانستن مکان‌های خاص محصولات آلوده دنبال کند. و به طور سیستماتیک آنها را از شبکه تامین خود خارج کند. در نتیجه وال‌مارت می‌گوید که تکنولوژی بلاکچین فرآیندهای ردیابی را از روزها به ثانیه‌ها کاهش داده‌است، که باعث کاهش ارائه‌ی مواد غذایی در معرض خطر می‌شود.

اکنون ما در زمان زندگی می‌کنیم که راه‌حل‌های فناورانه‌ی در دسترس می‌توانند تدارکات حمل‌ونقلی و لجستیک ملی و جهانی را در راستای بهبود زندگی مردم تسهیل نمایند. فناوری بلاکچین راه آینده است و همه ما به خاطر آن سالم‌تر و دارای آرامش بیشتری خواهیم بود.

مسعود میرزازاده

منبع: www.entrepreneur.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *