اوبر و تهدیدی به نام بلاک‌چین

در اوایل ماه مي سال ۲۰۱۰، اوبر به طور رسمی برنامه و سرویس خود را در سانفرانسیسکو راه‌اندازی کرد و پس از آن با راه‌اندازی  «UberX» در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۲ جاي پاي خود را محكم كرد.

کمتر از ده سال بعد، ما شاهد يك مدل تجاری بودیم که به نظر می رسید كاملا متقاعدكننده است.

اساسا، اوبر و سایر شرکت‌های مشابه، به عنوان یک پيوند دهنده خدمتي ارائه می‌دهند که رانندگان با افرادی که نیاز به خدمات آنها دارند بتوانند با يكديگر ارتباط برقرار كنند.

بسيار شبیه به « Airbnb»، یک کاربر اوبر می‌تواند به خود بقبولاند كه آنها به طور مستقیم با ارائه دهندگان خدمات در ارتباطند، اما در واقع، آنها این ارتباط را با استفاده از یک زیرساخت متمرکز که توسط پلتفرم اداره می‌شود صورت مي‌گيرد.

هر مرحله از فرایند، از ابتدای درخواست به لينك شدن راننده و مسافر، تا فرآيند پرداخت، از طریق اوبر انجام می‌شود. با استفاده از یک سیستم متمرکز، اوبر اجازه دارد کنترل توافقنامه ارائه خدمات و تمام شرایط استفاده را براي خود حفظ کند.

ورود فناوري بلاك‌چين:

به طور خلاصه، فناوري بلاكچين کاربران را قادر می‌سازد که یک طبقه‌بندی غیرمتمرکز که دارای سطح بالایی از امنیت است داشته باشند. با استفاده از قدرت غيرمتمركز، هر دو طرف سرویس‌دهنده و مشتری می‌توانند به طور مستقیم و بدون نیاز به یک ارتباط دهنده مركزي با يكديگر ارتباط برقرار کنند.

تمام اطلاعاتی که به طور معمول از طریق شرکت‌هاي واسطه مانند اوبر آماده می‌شوند، می‌تواند به راحتی و ايمن‌تر با اضافه‌شدن فناوري بلاكچين تهيه شوند.

اطلاعات خاص مربوط به راننده و مكان سفر مانند چك‌های ثبت پلیسي و بررسی مشتری می‌تواند برای کسانی که به آنها نیاز دارند قبل از درخواست سرويس در دسترس باشند و معامله بین راننده و مسافر به صورت كامل بر روي شبكه همتا به همتا انجام شود.

پلتفرم « Arcade City»، یکی از اولین برنامه‌هايي است که به فضای حمل و نقل مبتني بر بلاكچين وارد شد.

از آن زمان شاهد اين هستيم كه چگونه استارتاپ‌هاي ديگر توانستند با شكل‌هاي متفاوت و با استفاده از فناوري بلاکچین بر روي کسب وکار مبتني بر حمل و نقل تاثير بگذارند.

یک نمونه فوق العاده‌ي جهاني از دست يافتن به انقلابي بلاكچیني، پلتفرم مصري «RedCab» است که در حال تلاش برای راه انداختن يك موج جديد در قاهره و همچنین گسترش آن در کشورهایي همچون بحرین و عربستان سعودي مي‌باشد.

اوبر توانست دیوار صنعت سنتی حمل و نقل را فرو بريزد، اما اکنون به نظر می‌رسد که چنانچه تا زماني نه چندان دور سیستم جديدي معرفي نكنند توسط ساير پلتفرم‌ها تهديد خواهند شد.

به نظر می‌رسد در آينده فناوري بلاكچين نيروي محرك صنعت حمل‌و نقل باشد.

مسعود میرزازاده

منبع: the-blockchain

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *