تاکید بر اهمیت شکل‌گیری مکانیسم مالکیت فکری در ارتقای خوشه بلاکچینی مسکو

الکساندر برودیچ بنیانگذار پلتفرم مبتنی بر بلاکچین «Universa.io»، اعتقاد دارد گروه نوآوری بلوکچین مسکو به یک مکانیزم برای ارزیابی مالکیت فکری نیاز دارد. توضیحات او در این زمینه توسط خبرگزاری روسی «TASS» گزارش‌شد.

برنامه‌ها برای راه‌اندازی یک خوشه نوآوری شهری مبتنی بر بلاکچین در تابستان ۲۰۱۹ توسط سازمان شهرداری مسکو در اوایل ماه فوریه اعلام شد. پلتفرم پیشنهادی برای خوشه نوآوری فناوری اطلاعات در شهر، متشکل از نهادهای مختلف فناوری و کسب‌وکار است و شرکت‌کنندگان را قادر می‌سازد تا شرکای بالقوه را پیدا کنند و همچنین در مورد محصولات و تجهیزات آنها کسب اطلاع نمایند.

طبق نظر بوردیچ، این مکانیزم فرضی برای ارزیابی مالکیت فکری، سرمایه‌گذاری برای اختراعات بالقوه را تسهیل می‌کند. بوردویچ در سخنرانی خود در انجمن سرمایه‌گذاری روسیه در سوچی اعلام کرد:

«اگر ما پرورش تخصص را _در چارچوب آن خوشه_ انجام دهیم به ارزیابی بهتر مالکیت فکری منجرمی‌شود و نهایتا ما [سرمایه گذاران] با خوشحالی می‌توانیم سرمایه‌های مورد نیاز برخی از اختراعات را تامین‌کنیم.»

در اوایل این هفته، یک شرکت دارای تکنولوژی پیشرفته تابع مرکز ملی فناوری اطلاعات، به نام «Rostec» با پلتفرم بلاکچینی «Vostok» همکاری داشته است. این شرکا توانایی در اجرای فناوری‌های بلاکچین در سطح شهری، منطقه‌ای و فدرال را توسعه خواهند داد.

همچنین این هفته، شرکت حمل‌ونقل دریایی روسی «Baltika»، اعلام کرد که یک سیستم مبتنی بر بلاکچین با نام «Edge.Port» را برای بنادر فعال توسعه خواهد داد. به طور مشخص، شبکه به شرکت‌کنندگان اجازه می‌دهد همه مدارک ضروری را در بلاکچین ذخیره کنند. هرگونه خدمات در بندر، ازجمله اجاره‌نامه پارکینگ کشتی و قایق یدک‌کش می‌تواند به صورت آنلاین از طریق سیستم بدون نیاز به زمان زیاد و تشریفات اداری، سفارش داده و پیگیری شوند.

از آغاز سال جاری، خدمات فدرال روسیه برای نظارت در حوزه علم‌ودانش نیز فناوری بلاکچین را در آزمون اصلی فارغ‌التحصیلی در کشور اجرا خواهد کرد.

مسعود میرزازاده

منبع: cointelegraph.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *