امکان به کارگیری بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال برای اعطای وام در کشور

علی‌رغم تمامی واکنش‌های منفی نسبت به ارزهای دیجیتال و در رأس آنها بیت‌کوین در جهان، این پدیده‌ی تکنولوژیک و نوظهور محبوبیت نسبی خود را حفظ کرده است. تقریبا در هیچ کشوری نیست که علیه رمزارزها صحبت نشده باشد. شدیدترین واکنش‌ها را نیز بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف از خود نشان داده‌اند. برخلاف نظر برخی از شیفتگان رمزارزها و بیت‌کوین که معتقدند ارزهای دیجیتال آینده‌ی پولی جهان را رقم می‌زند و افزایش ارزش بیت‌کوین را در آینده‌ای نزدیک تا چندصد هزار دلار پیش‌بینی می‌کنند؛ عده‌ای (به ویژه دولتمردان) بیت‌کوین و برخی دیگر از رمزارزها را دشمن اقتصاد و ارزش آنها را حباب می‌دانند.

در ایران نیز شرایط خیلی متفاوت از سایر کشورها نیست. با اینکه برخی به این قضیه اذعان دارند که با بیت‌کوین می‌توان تحریم‌ها را دور زد و حتی از تجربه‌ و سابقه‌ی کشور در این زمینه صحبت می‌کنند اما گروهی دیگر این فرضیه را به کلی رد می‌کنند و معتقدند بیت‌کوین و برخی رمزارزهای دیگر سبب ضربه به اقتصاد کشور و باعث خروج ارز از کشور می‌شوند.

تمام این بحث‌ها نهایتا منجر به پیشنهاد طرح ایجاد ارز دیجیتال ملی با پشتوانه‌ی ریال شد. این طرح را بانک مرکزی شخصا پیگیری می‌کند تا بتواند میزانی از تورم موجود را کنترل کند و روابط بین بانکی را تسهیل نماید.

این سوء‌گیری‌ها (درست یا غلط) نسبت به بیت‌کوین باعث شده تا با وجود ادامه‌ی ماینینگ در کشور، این رمزارزها در داخل عملا بلااستفاده بماند. در گزارشی که توسط روزنامه‌ی هفت صبح  در مصاحبه با فردی با عنوان «سلطان بیت‌کوین» منتشر شده بود فردی ادعا کرده است به تنهایی بیش از ۷۲ هزار بیت‌کوین دارد. جدای از واقعی یا خیالی بودن این عدد، این فرد با سرمایه‌ی دیجیتال خود در کشور (طبق گفته‌ی خودش) تنها می‌تواند برای خرید و فروش سیستم‌های وب مانند VPN و یا درخواست هک یک سایت اقدام نماید. یعنی بیت‌کوین‌های موجود در کشور (که تعداد دقیق آنها مشخص نیست) تقریبا هیچ ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کنند. ثمره‌ی خرید و فروش و یا ماینینگ بیت‌کوین در کشور تنها خارج شدن ارز از کشور و یا مصرف برق ارزان قیمت است.

اعطای وام با کمک بیت کوین

اخیرا خبری منتشر شده‌است که یک شرکت مالی که دفترش در قبرس مستقر شده‌است به دارندگان رمزارزها این امکان را می‌دهد تا در ازای استفاده از دارایی‌های دیجیتال خود به‌عنوان وثیقه، وام‌های نقدی دریافت کنند.

شرکت «YouHodler»  می‌گوید که این محصول به جامعه امکان دسترسی به پول را بدون نیاز به فروش سرمایه دیجیتال خود می‌دهد. این شرکت به دارندگان رمزارزها در ازای دریافت ارزهای دیجیتال افراد به عنوان وثیقه، به آنها بین ۱۰۰ تا ۳۰،۰۰۰  دلار وام می‌دهد که با یورو نیز  قابل پرداخت است.

با اینکه این اقدام توسط بانک‌ها در ایران و به صورت همه‌جانبه نیازمند فراهم بودن بسترهای قانونی و فنی است اما می‌توان به آن به عنوان یک طرح بالقوه نگاه کرد.

سیستم فعلی وام‌دهی در ایران به این شکل است که از افراد ضمانت‌هایی مانند چک، سند ملک، فیش کسر از حقوق گرفته می‌شود و وام‌هایی با دوره‌ی بازپرداخت کوتاه و با بهره‌ی بسیار بالا اعطا می‌شود. این مدل از یک طرف سبب می‌شود که افراد وام‌گیرنده تحت فشار نرخ بهره‌های بالا قرار بگیرند و از سوی دیگر نیز عایدی بانک‌ها از اعطای وام تنها همان نرخ بهره‌هاست. به بیان ساده‌تر بانک‌ها در شرایط عادی هیچ بهره‌ای از اسنادی که به عنوان ضمانت دریافت کرده‌اند نمی‌برند.

پیاده‌سازی مدلی مشابه شرکت مالی YouHodler (اعطای وام در ازای دریافت رمزارز به عنوان ضمانت) می‌تواند نرخ بهره‌ی وام‌ها را بسیار پایین بیاورد و از سویی دیگر بانک‌ها ابزاری را در اختیار دارند که می‌توانند با آن فعالیت اقتصادی در رابطه با سایر کشورها انجام دهند و از مزایای این ارزهای نوظهور استفاده‌کنند.

قائدتا این طرح ایده‌ای خام است و معایبی نیز دارد اما با مورد توجه قرار دادن این نوع ایده‌ها می‌توان تا حدی ارزش افزوده‌ی ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت‌کوین را وارد اقتصاد کشور کرد.

مسعود میرزازاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *