یاشار راشدی: اخبار ضدونقیض رسانه‌ها باعث خروج تازه کاران از بازار و افت قیمت بیت کوین شد

بیت کوین با یک کاهش ۵۰۰ دلاری در مسیر ثبت پایین ترین حد قیمتی خود در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته است.

بر اساس داده های منتشر شده در وب سایت کوین دسک، این روزها صدرنشین جدول ارزهای دیجیتال روزهای سختی را پشت سر می گذارد. ارز دیجیتال بیت کوین با بالاترین ارزش کل بازار، اخیرا شاهد یک افت قیمتی قابل توجه بوده و به زیر ۵۰۰۰ دلار رسیده است.

سطح قیمتی ۶,۰۰۰ دلار برای بیت کوین بیش از ۶ ماه مورد حمایت واقع شد بطوریکه هر بار با سقوط بیت کوین به محدوده ۵,۸۰۰ تا ۶,۲۰۰ دلار قیمت به محدوده ۶,۵۰۰ بازمی‌گشت.

در زمان نگارش این خبر، بیت کوین طی بیست و چهار ساعت اخیر یک افت ۱۵ درصدی را تجربه کرده و با قیمت ۴۴۵۳ دلار در بازار معامله می شود

در این‌باره با آقای مهندس یاشار راشدی توسعه دهنده بلاک چین و موسس رادیو بلاک چین مصاحبه کرده ایم:

۱-دلیل افت قیمت شدید در بازار رمزارزها چیست؟

همانند هر تکنولوژی جدیدی که وارد عرصه های مختلف می شود و به علت پتانسیل و جذابیت موضوع، پس از مدتی وارد رسانه ها می شود، سال ۲۰۱۷ رسانه ها با این پدیده و آثار دگرگون کننده این پدیده آشنا شدند و شروع به پوشش خبری کردند. این باعث شد افرادی که هیچ ارتباط و علمی از این پدیده نداشتند ولی بخش مالی این پدیده برایشان جذاب بود، به خرید و فروش بپردازند که بالا رفتن تقاضا به بالا رفتن قیمت منتهی شود، هایپ عجیبی شکل گرفت و پروژه‌های بلاکچینی از هدف اصلی خودشان که ایجاد پلتفرم ها و نرم افزار و ابزارها حول محور تکنولوژی های بلاکچین و رمزارزها می شد کمی دور شوند که این اصلا موضوع خوبی نیست.

بانک ها و قدرتهای اقتصادی به علت همین ماهیت برهم زننده بلاکچین احساس خطر کردند و سعی در به دست گرفتن مدیریت جریان کردند و از راههایی که داشتند وارد عمل شدند. یکی از همین راه ها رایزنی با رسانه ها بود. دوباره رسانه ها وارد عمل شدند با اخبار ضد و نقیضی که ارائه دادند باعث خروج تازه کاران و افراد کم اطلاع از بازار شدند که باعث ریزش قیمت‌ها شد. می شود گفت هم اکنون که قیمت ها متعادل شده برنامه نویسان به جای منتظر ماندن برای بالا رفتن قیمت کوین‌شان بیشتر به ارائه سرویس های بهتر و ایجاد نرم افزار و ارزش آفرینی مشغول هستند و این تکنولوژی ها به زودی ارائه می شوند و در دسترس عموم قرار می گیرند.

۲- پیش بینی شما برای آینده بازار رمزارزها چیست؟

بعد از ارائه سرویس‌هایی که هم اکنون شرکت ها و برنامه نویس‌های مختلف مشغول پیاده سازی آن‌ها هستند، نیاز به کریپتوکارنسی ها جهت استفاده از این سرویس ها بیشتر خواهد شد و این بار افراد در زندگی روزمره از این سرویس ها استفاده خواهند کرد. مثل خیلی از تکنولوژی هایی که تا چند سال پیش بی معنی بودند ولی هم اکنون جزو عناصر جدایی ناپذیر زندگی روزمره ما شدند. مانند گوشی های هوشمند تلفن همراه.

این بار افراد عادی جامعه البته به صورت وسیع‌تری از این تکنولوژی ها استفاده خواهند کرد و با بالا رفتن تقاضا برای کریپتوکارنسی ها به طبع قیمت آنها نیز افزایش خواهند یافت ولی این بار با قدرتی بیشتر. خیلی سخت است از هم اکنون پیش‌بینی کنیم که آیا در زمان شکوفایی سرویس‌های بلاک‌چینی همین بیت‌کوین و اتریوم و … که ما الان می شناسیم رشد خواهند کرد یا تکنولوژی‌های جدیدتر با قابلیت‌های بهتر جایگزین خواهند شد.

۳- به فرض ادامه این روند می‌توانیم بگوییم که رمزارزها به آخر خط رسیده‌اند؟

به هیچ عنوان. همانطور که قبلا گفتم بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند و کریپتوکارنسی‌ها و فلسفه غیرمتمرکز بودن که با این تکنولوژی‌ها میسر می‌شود عوامل برهم زننده یا دگرگون کننده هستند (Disruptive) و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ شکل کسب و کارهایی که محوریت اصلی آنها پول و سرمایه هستند به طور کلی دگرگون خواهند شد و تغییر شکل خواهند داد. از جمله این کسب و کارها می شود به صنایع بانکداری، بیمه، بورس و امثالهم اشاره کرد.

در آینده شاهد بانکهایی خواهیم بود که فقط نرم افزار و قراردادهای هوشمند آنها را مدیریت می کنند، بیمه هایی که به صورت خودکار خسارت پرداخت می کنند، توکن هایی که شرکت های مختلف به عنوان سهام منتشر می کنند و در محیط های نرم افزاری غیر متمرکز مبادله می شوند. بنابراین به نظر من آینده بلاکچین است و اصلی ترین دستاورد بلاک‌چین که رمزارزها هستند از بین نخواهند رفت.

فرنوش توسلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *