اجلاس داووس ۲۰۱۹: پیش‌بینی رهبران اقتصادی جهان در رابطه با ارزهای دیجیتال

جلسه سالانه در داووس از ۲۲ تا ۲۵ ژانویه با حضور رهبران تجاری، سیاستمداران و اقتصاددانان در برگزار شد. ارزهای دیجیتال یکبار دیگر در دستور کار این اجلاس قرار گرفت.

رمزارزها در دستور کار داووس

در این سال بسیاری از نمایندگان برجسته دولتی از حضور در کنفرانس داووس خودداری کردند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل تعطیلی دولت سفر خود به سوئیس را لغو کرد. امانوئل مکرن، رئیس جمهور فرانسه، اظهار کرده بود که به دلیل هفته‌ها اعتراض در فرانسه، در این اجلاس حضور نخواهند داشت و ترزا می؛ نخست‌وزیر بریتانیا، به دلیل عوارض ناشی از خروج از اتحادیه اروپا در این اجلاس غایب بود.

علیرغم این حضور کمرنگ، اجلاس برگزار شد. نمایندگان سوئیس مشغول بحث در مورد مسائل عمده رمزنگاری هستند. تلویزیون بلومبرگ گزارش داد که هوی ون استنیز، مشاور ارشد بانک انگلند در این باره گفته‌است:

«ارزهای دیجیتال های معیارهای اساسی خدمات مالی را از بین می‌برد.»

جف شوماخر، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه‌گذاریBCG ، به شبکه‌ی CNBC گفته است:

«من باور دارم که ارزش [بیت‌کوین] به صفر می‌رسد. من فکر می‌کنم که این از یک فناوری بزرگ برخوردار است، اما من اعتقاد ندارم که بتواند به عنوان یک پول عمل کند. برای بیت‌کوین هیچ پشتوانه‌ای وجود ندارد.»

نقش کمرنگ نمایندگان ارزهای دیجیتال

از این کنفرانس، آنجل ورستی، مدیر عامل شرکت «Ambrosus»؛ یک شبکه IOT مبتنی بر بلاکچین در مصاحبه‌ای گفته‌است که یک احساس عمومی از عدم اطمینان و نگرانی در این مورد وجود دارد. روندهای تهدیدکننده، یک بحران جهانی بالقوه را نه تنها از لحاظ اقتصادی ، بلکه از لحاظ سیاسی در مناطق مختلف نشان می‌دهد.

ورستی ادامه می‌دهد:

«درحال حاضر تقریبا تمام قدرت‌های بزرگ حضور خود را لغو کرده‌اند؛ روسای دولت روسیه، چین، امریکا، فرانسه، انگلستان و هند همه تصمیم گرفتند که شرکت نکنند. به طور کلی همه چیز نسبت به سال گذشته افت داشته است.»

در سال ۲۰۱۸، ما شاهد رشد اقتصادی بودیم و انجمن جهانی اقتصاد (WEF) زمانی برگزار شد که رمزارزها در نقطه‌ی اوج قیمت خود بودند.

همچین او گفت:

«در حالی که سال گذشته، مردم در مورد ارزهای دیجیتال و بلاکچین در هر کجا صحبت می‌کردند، امسال اما بحث‌های کمی در مورد آنها وجود دارد.

چیز دیگری که در ۲۳ ژانویه در داووس مشاهده شد این است که غرفه‌های پر زرق‌وبرق رمزارزها در سال گذشته، مانند « Consensys» و شورای جهانی بلاکچین، خیلی ساده و کمرنگ شده بودند.»

یک بحران برای رمزارزها وجود دارد، زیرا غرفه‌ها اصلا کامل نیستند و بیشتر مهمان‌ها از خود فعالان رمزارزها هستند و نه از صنایع دیگر.  میان بانکداران بزرگ همچنان نسبت به نقش ارزهای دیجیتال در امور مالی شک و تردید وجود دارد. برخی از رویدادهای مربوط به رمزارزها حتی همایش‌هایشان را تعطیل و مشارکتشان را لغو کرده‌اند.

بعضی از شرکت‌کنندگان با وجود اینهمه صحبت‌های ناامیدکننده در داووس، همچنان به موضوع مثبت نگاه می‌کنند. مایکل سونگ، یکی از سرمایه‌گذاران فناوری و مدیرکل مرکز تحقیقاتی فناوری‌های مالی، به خبرگزاری‌ها گفت:

«نهایتا رمزارزها در سال جاری رشد خواهد کرد و قیمتشان واقعی خواهد شد. جایی که تکنولوژی، مدل‌های کسب‌وکار، کشش در سراسر صنایع و مقررات، همه به طور همزمان در حال رسیدن به بلوغ برای فعال کردن برنامه های عملی کارآفرینی هستند. ما در حال بیدار شدن از خواب هستیم و تجربه بی‌نظمی‌های سال گذشته موجب رفتار بهتر ما خواهد شد که صنعت را به سمت حرفه‌ای شدن هدایت خواهد کرد تا مشارکت نهادی امکان‌پذیر باشد.»

مسعود میرزازاده

منبع: news.bitcoin.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *