حمایت از آثار هنری با استفاده از بلاک‌چین در گالری معتبر روسی

به گزارش نیوزچین و به نقل از خبرگزاری روسی TASS در روز ۱۵ نوامبر، گالری معتبر ترتیاکوف در مسکوی روسیه، یک طرح حمایت از هنر مبتنی بر بلاک چین را راه اندازی می‌کند.
این پروژه که «ترتیاکوف من» (My Tretyakov) نامیده می‌شود، به افراد یا شرکت‌ها اجازه می‌دهد که برای مشارکت در دیجیتالی کردن یک آیتم از مجموعه‌ی گالری، به صورت محرمانه کمک مالی کنند.
این سیستم، که توسط مجموعه‌ نوآوری کسب و کار RDI Digital توسعه یافته است، از فناوری بلاک چین برای اختصاص و مدیریت ساختار حمایتی استفاده می‌کند. بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط گالری:
«مقدار کمک مالی هنوز مورد بحث است. سیستم به صورت تصادفی انتخاب می‌کند که کدام یک از واحدهای ذخیره سازی (نسخه الکترونیکی یک شیء از هنر) با کمک یک حامی خاص دیجیتالی می‌شود و نام را به شیء پیوند می‌دهد. اتصال نام شیء یا نام شرکت به نمایشگاه دیجیتالی با استفاده از فناوری بلاک چین انجام می‌شود.»
طبق گزارشات همایش نوآوری ترتیاکوف من امروز در محل بیزینس (Business) انجمن بین‌المللی بن پترزبورگ VII و به عنوان «شکل جدیدی از مشارکت عمومی در هنر» برگزار می‌شود.

اولین مزایده هنر-رمزارز جهان

همانطور که قبلا گزارش شده، ظاهرا “اولین” مزایده‌ی هنر – رمز ارز جهان، ژوئن امسال در گالری هنرهای زیبای دادیانی سندیکیت (Syndicate Dadiani) تشکیل بریتانیا برگزار شد و فروش مالکیت مشترکِ ۱۴ صندلی برقی کوچک اندی وارهول (Andy Warhol’s 14 Small Electric Chairs) – که ۶/۵ میلیون دلار ارزش داشت- در این مزایده صورت گرفت.
این مزایده از یک پلتفرم بلاک چین که توسط یک استارت آپ مستقر در سنگاپور و بریتانیا به نام Maecenas توسعه یافته استفاده کرد. Maecenas متخصص ساخت گواهینامه‌های دیجیتال ضد رشوه‌ی مرتبط با اثر هنری در بلاک چین است، که بعدا در بورس قابل معامله است.
بلاک چین همچنین در دنیای هنر برای بررسی زادگاه، کپی رایت، مالکیت، ارزیابی و اصالت آثار مورد استفاده قرار گرفته است.
منبع: /finmag.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *